Balık Zamanı

Ağustos Ayı Balıkları

Balık çeşitliliği olarak en kısır dönemin ardından ağustos ayı ile beraber denizlerdeki balık çeşitleri artmaya başlar. Özellikle lüfer ve palamut mevsiminin başlaması nedeniyle balık severlerin en çok mutlu olduğu dönemlerin başında ağustos ayı gelir. Bu ayda hangi balık yenir diye soranlar ise aşağıdaki balık türlerini rahatlıkla yiyebilirler.

Balıkları mevsiminde tüketmek hem balık türlerinin çeşitliliği ve balık neslinin devamı için hem de lezzet açısından çok önemlidir. Bu yazıda ağustos ayı balıkları ve ağustos ayında yenen balıklar hakkında bilgi vereceğim.

Ağustos Ayında Hangi Balıklar Yenir ?

Barbunya

Halk arasında barbun olarak da adlandırılan barbunya balığı, tekir balığı ile benzerliği nedeniyle tekir’in büyük hali olarak bilinir. Ancak tekir ve barbunya, aynı türden olsalar bile birbirine çok benzeyen farklı cinste balıklardır.

Barbunya balığı, kırımızı ve pembe renkli, yuvarlak gövdeli ve pullu bir balıktır. Ülkemizde Karadeniz, Marmara Denizi ve Ege Denizi barbunya için uygun denizlerdir. Dip balığı olan barbunya’nın boyu ortalama 20 cm kadardır.

Çipura

Çipura dendiğinde akla ilk olarak çiftliklerde yetişme balık gelir ancak çipura ege denizinde yetişen en lezzetli balıklardan birisidir. Genelde boyları 20 ile 35 cm arasında ancak daha büyük ve ağırlığı 6-7 kg olanlarına da rastlanmaktadır. Her mevsimde zevkle yenebilen çipura, ağustos ayından en lezzetli dönemlerindedir ve ızgarası, buğulaması, çorbası, fırını çok güzel olur. Izgara için ideal büyüklük 250 ila 350 gramdır.

Lüfer

Lüfer, ülkemizdeki denizlerde yaşayan en lezzetli ve ekonomik değeri en yüksek olan balık türlerinin başında gelir. Lüfer, uzun vücutlu çenesi geniş ve dişleri sivri olan yırtıcı denebilecek bir deniz balığıdır.

Dünya’da neredeyse tüm denizlerde yaşayan lüfer balığı ülkemizde de tüm denizlerde avlanabilir ancak özellikle İstanbul Boğazı ve çevresinde avlanan Lüfer, daha yağlı ve lezzetli olmaktadır. Bu nedenle boğazın efendisi olarak da bilinir.

Türk balıkçılık tarihinde ve literatüründe çok önemli bir yeri bulunan lüfer, Türk mutfağının da en lezzetli balıklarından biridir.

Lüfer

Palamut

Palamut, ülkemizde balık dendiğinde hamsi ile beraber ilk akla gelen balıklardan biridir. Palamut, avlanması kolay olmasa da yakalandığı dönemlerde bol olması nedeniyle ucuz ve besleyici bir balıktır ve bu nedenle halk arasında en çok tüketilen balık türleri arasında gelir.

Ağustos ayı ile denizlerde görülmeye başlayan palamut, ülkemizde 1 Eylül’den itibaren av yasağının bitmesi ile avlanmaya başlanır.

Palamut balığı ortalama olarak 500 – 600 gram ağırlığındadır. Ancak farklı isimlerle bilinen daha küçük veya daha büyük boyutlarda olanların ağırlıkları ve ebatları değişir.

Palamut

Sardalya

Sardalya, ülkemizde Ege Denizi kuzeyinde bolca yakalanan lezzetli ve bol bulunan bir balıktır. En lezzetli mevsimi temmuz-ekim ayları olan sardalya ağustos ayında yenebilen en lezzetli balıklardan biridir.

Izgara, fırın, kağıt kebabı, buğlama ve pilaki gibi çeşitli yöntemlerle pişirmek mümkündür. Ortalama olarak 15 cm boyutlarında bulunur. Daha büyükleri lezzet olarak tercih edilmez.

Akya

Akya Balığı, eti lezzetli, kemikli bir balık türüdür. Ege ve Akdeniz’de, Atlantik ve Pasifik Okyanusu’nda yaşar. Akbalık olarak da bilinen akya balığının dişleri yoktur ve boyu bir metreye kadar ağırlığı ise 8 ile 50 kg’a kadar varabilir.

Akya genellikle kafasından çorba, etinden ise tava kızartma yapılarak yenebilir.

Kaya Balığı

Kaya Balığı, Ülkemizde özellikle deniz ve gölet çevrelerinde oldukça fazla bulunan kum, kayalık ve sığ sularda oldukça fazla yaşayan bir balık türüdür. Genel olarak kaya balığı adı ile bilinen yüzlerce farklı cinsi vardır.

Kaya balığı, tutulması kolay olması nedeniyle bir çok amatör balıkçı tarafından olta, ağ ve el yöntemi ile tutulmaktadır. Ekonomik değerinin yüksek olmaması nedeniyle ticari olarak avcılığı yapılmaz.

Eti beyaz olup çorba ve kızartma olarak yenebilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu