Balık Zamanı

Aralık Ayı Balıkları

Aralık ayı, deniz suyunun soğuk olmasını bekleyen balıkların bol miktarda avlanabileceği bir aydır. Özellikle karadeniz balıkları, aralık ayında en lezzetli ve bol dönemlerini yaşarlar. Özellikle hamsi mevsiminin başlaması nedeniyle ülkemizde her sofraya balık girmeye başlar. Bu ayda hangi balık yenir diye soranlar ise aşağıdaki balık türlerini rahatlıkla yiyebilirler.

Balıkları mevsiminde tüketmek hem balık türlerinin çeşitliliği ve balık neslinin devamı için hem de lezzet açısından çok önemlidir. Bu yazıda aralık ayı balıkları ve aralık ayında yenen balıklar hakkında bilgi vereceğim.

Lüfer

Lüfer, ülkemizdeki denizlerde yaşayan en lezzetli ve ekonomik değeri en yüksek olan balık türlerinin başında gelir. Lüfer, uzun vücutlu çenesi geniş ve dişleri sivri olan yırtıcı denebilecek bir deniz balığıdır.

Dünya’da neredeyse tüm denizlerde yaşayan lüfer balığı ülkemizde de tüm denizlerde avlanabilir ancak özellikle İstanbul Boğazı ve çevresinde avlanan Lüfer, daha yağlı ve lezzetli olmaktadır. Bu nedenle boğazın efendisi olarak da bilinir.

Türk balıkçılık tarihinde ve literatüründe çok önemli bir yeri bulunan lüfer, Türk mutfağının da en lezzetli balıklarından biridir.

Uskumru

Uskumru, kış aylarında Marmara Denizinde yaşayan lezzetli bir balık türüdür. Yaklaşık 30 cm boylarına kadar büyür. Kış balığı olması nedeniyle eti yağlı ve besleyicidir.

İstavrit

İstavrit de hamsi gibi bol bulunan, ucuz ve lezzetli balıklardan biridir. Ülkemizde her ay avlanabilir ancak en lezzetli dönemi yılın Kasım ve Şubat ayları arasıdır. Aralık ayında deniz suyunun soğuması ile beraber eti yağlanır ve en lezzetli halini alır.

İstavrit tavada ve ızgarada pişirilebilir.

Palamut

Palamut, ülkemizde balık dendiğinde hamsi ile beraber ilk akla gelen balıklardan biridir. Palamut, avlanması kolay olmasa da yakalandığı dönemlerde bol olması nedeniyle ucuz ve besleyici bir balıktır ve bu nedenle halk arasında en çok tüketilen balık türleri arasında gelir.

Lüfer’in büyümesi ve bol bulunması sonucunda palamut denizlerdeki beslenme üstünlüğünü lüfer’e bırakarak sıcak denizlere doğru göçünü başlatır. Dolayısıyla aralık ayı palamut’un en son bol görüldüğü aydır.

Sardalya

Sardalya, ülkemizde Ege Denizi kuzeyinde bolca yakalanan lezzetli ve bol bulunan bir balıktır. En lezzetli mevsimi temmuz-ekim ayları olan sardalya aralık ayında yenebilen en lezzetli balıklardan biridir.

Izgara, fırın, kağıt kebabı, buğulama ve pilaki gibi çeşitli yöntemlerle pişirmek mümkündür. Ortalama olarak 15 cm boyutlarında bulunur. Daha büyükleri lezzet olarak tercih edilmez.

Çipura

Çipura dendiğinde akla ilk olarak çiftliklerde yetişme balık gelir ancak çipura ege denizinde yetişen en lezzetli balıklardan birisidir. Genelde boyları 20 ile 35 cm arasında ancak daha büyük ve ağırlığı 6-7 kg olanlarına da rastlanmaktadır.

Her mevsimde zevkle yenebilen çipura, aralık ayında en lezzetli dönemlerindedir ve yağlı olması nedeniyle ızgarası, buğulaması, çorbası, fırını çok güzel olur. Izgara için ideal büyüklük 250 ila 350 gramdır.

Hamsi

Hamsi, ülkemizde Marmara Denizi ve Karadeniz’de bol bulunan ve en çok sevilen balıklardan biri olan tuzlu su balığıdır. Her yıl kış aylarında bol miktarda avlanarak tüketilir. Yıllık ortalama 180 bin ton hamsi avlanmaktadır.

Ekim ayından itibaren hamsi avlamak mümkün olsa da hamsi’nin en lezzetli olduğu aylar Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Hamsi bu aylarda etli ve yağlıdır.

Torik

Torik, palamut’un büyük boylarına verilen isimdir. Boyu 50-60 cm arasında olan palamutlara torik adı verilir. Karadeniz ve İstanbul Boğazı çevresinde iyice beslenen palamutlar kasım ayı ile beraber sıcak denizlere doğru göç etmeye başlarlar. Göçünde geç kalan torikler Aralık ayında avlanabilir.

Torik, bol yağlı olması nedeniyle ızgara olarak pişirildiğinde çok lezzetli olur. Ayrıca lakerda yapımında kullanılan torik çok değerli ve lezzetli bir balıktır.

Tekir

Ülkemizde genelde kırmızı balık olarak da bilinen tekir balığı, barbunya balığına benzeyen, boyu 15-20 cm kadar olan bir dip balığıdır. Genellikle Ege ve Akdeniz gibi sıcak sularda avlanan tekir balığı buğulama ve tavada kızartma olarak yenebilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu