Balık Zamanı

Kasım Ayı Balıkları

Kasım ayı, deniz suyunun soğumaya başlamasıyla beraber kış balıklarının arttığı bir aydır. Özellikle karadeniz balıkları, kasım ayında bollaşmaya başlar.

Özellikle hamsi mevsiminin başlaması nedeniyle ülkemizde her sofraya balık girmeye başlar. Bu ayda hangi balık yenir diye soranlar ise aşağıdaki balık türlerini rahatlıkla yiyebilirler.

Balıkları mevsiminde tüketmek hem balık türlerinin çeşitliliği ve balık neslinin devamı için hem de lezzet açısından çok önemlidir. Bu yazıda kasım ayı balıkları ve kasım ayında yenen balıklar hakkında bilgi vereceğim.

Kasım Ayında Hangi Balıklar Yenir?

Hamsi

Hamsi, ülkemizde Marmara Denizi ve Karadeniz’de bol bulunan ve en çok sevilen balıklardan biri olan tuzlu su balığıdır. Her yıl kış aylarında bol miktarda avlanarak tüketilir. Yıllık ortalama 180 bin ton hamsi avlanmaktadır.

Ekim ayından itibaren hamsi avlamak mümkün olsa da kasım ayında hamsi biraz daha yağlı olur ve daha bol bulunur.

Hamsi

İstavrit

İstavrit de hamsi gibi bol bulunan, ucuz ve lezzetli balıklardan biridir. Ülkemizde her ay avlanabilir ancak en lezzetli dönemi yılın Kasım ve Şubat ayları arasıdır. Kasım ayında deniz suyunun soğumaya başlaması ile beraber eti yağlanır ve en lezzetli halini alır.

Kasım ayında avlanan istavritler yağlı olmaları nedeniyle ızgarada rahatlıkla pişirilebilir.

Lüfer

Lüfer, ülkemizdeki denizlerde yaşayan en lezzetli ve ekonomik değeri en yüksek olan balık türlerinin başında gelir. Lüfer, uzun vücutlu çenesi geniş ve dişleri sivri olan yırtıcı denebilecek bir deniz balığıdır.

Kasım ayında sıcak denizlere olan göçünün İstanbul Boğazı çevresi dönemine gelen lüfer hem lezzetli hem de yağlı haldedir.

Lüfer

Palamut

Palamut, ülkemizde balık dendiğinde hamsi ile beraber ilk akla gelen balıklardan biridir. Palamut, avlanması kolay olmasa da yakalandığı dönemlerde bol olması nedeniyle ucuz ve besleyici bir balıktır ve bu nedenle halk arasında en çok tüketilen balık türleri arasında gelir.

Kasım ayı ile beraber sıcak denizlere doğru göçü başlar ve eylül ve ekim aylarına göre daha az görülebilir.

Kefal

Kefal, ülkemizde neredeyse her denizde ve deniz ile bağlantısı olan dere veya akarsularda rahatlıkla yaşayabilen tuzlu su balığı türüdür. Kefal, kıyıdan kolay ulaşılabilen sığ sularda yüzdüğü için amatör olta balıkçıları tarafından en çok avcılığı yapılan balıkların başında gelir.

Kefal’in en lezzetli olduğu aylar Ağustos-Eylül ayları olsa da Kasım ayında tutulan kefaller lezzet açısından tatmin edici durumdadır.

Uskumru

Bir Marmara Denizi balığı olan uskumru kimilerine göre denizlerin en yakışıklı balığı olarak tanımlanır. Kış aylarını geçirmek için Eylül ile beraber Marmara Denizine gelen uskumru Şubat ayı sonuna kadar burada kalır ve yumurtlar.

Kasım ayı da uskumrunun en lezzetli ve en yağlı olduğu aylardandır.

Uskumru

Kasım Ayında Diğer Lezzetli Balıklar

  • Kırlangıç
  • Levrek
  • İskorpit
  • İzmarit

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu