Balık TürleriBeyaz Etli BalıklarDeniz BalıklarıPullu Balıklar

Kefal Balığı

Kefal, ülkemizde neredeyse her denizde ve deniz ile bağlantısı olan dere veya akarsularda rahatlıkla yaşayabilen tuzlu su balığı türüdür. Kefal, kıyıdan kolay ulaşılabilen sığ sularda yüzdüğü için amatör olta balıkçıları tarafından en çok avcılığı yapılan balıkların başında gelir.

Mugilidae familyasının balıklarından biri olan kefal, Türkiye’de başta has kefal (Mugil cephalus), Mavi kefal (Chelon labrosus) ve Rus kefali (Mugil soiuy) olmak üzere farklı türlerde bulunmaktadır.

Kefal Balığının Özellikleri Nelerdir?

Kefal, tüm denizlerimizde yaşayabilen bir balıktır. Yumurtlamak için dere ve nehirlerin denize dökülen bölümlerine gelen kefal genellikle çamurlu alanlarda yaşar.

Kefal ortalama 40-50 cm boyutlarına ulaşabilen bir balık olup yaklaşık ömrü ise 15 yıl kadardır. Türkiye’de avlanan en büyük kefal hakkında bir bilgi olmasa da has kefal cinsinin 1 metre büyüklüğünde olanları yakalanabilmektedir.

Kefal beslenmek ve yumurtlamak için sığ sulara girer ve sürüler halinde yaşar. Yaz ayları haricinde kalan aylarda, özellikle son bahar aylarında çok lezzetli bir balık türüdür.

Derisi büyük pullu ve göçmen olmayan bir balıktır. Mayıs – Eylül ayları arasında yumurta bırakırlar.

Kefal, genellikle buğulaması ve pilaki şeklinde yenir. Bir başka pişirme şekli de yağda unlu kızartma yöntemidir.

Kefal Balığı Sağlıklı Mı ?

Kefal, en kolay besin bulabildiği çamurlu alanlar ve atıkların denize döküldüğü alanlarda avlanır. Dolayısıyla insanlar kefal’in sadece pis sularda yaşadığını düşünmekte haklılar. Ancak kefal bu gibi çamurlu ve kirli sularda belirli dönemlerde bulunan bir balıktır, tüm ömrü kanalizasyon önünde geçmez.

Denizde yakalanan veya henüz çamurlu alanda yaşamamış kefal balığının beyaz eti çok lezzetlidir. Tava ve buğulama yapılarak yenilebilir. Bu tür balıkların sağlık açısından hiç bir zararı yoktur.

Ayrıca çamurlu alanda yaşayan kefal ile kanalizasyon yakınlarında yaşayan kefal balıklarını da aynı kefeye koymamak gerekir. Akarsuların taşıdığı doğal toprak parçalarının biriktiği çamurlu alanlar tamamen doğal ortamlar olup kefal açısından zengin besin kaynakları içerir.

Kefal Balığı Ne Zaman Tutulur ?

Yılın her mevsimi kefal avı yapmak mümkündür. Ancak denizden yumurtlamak için sığ sulara gelip yumurta bırakan kefal balıkları daha lezzetli olacağından Ağustos-Eylül aylarında kefal tutmak daha doğrudur.

Türkiye Sularında Yaşayan Kefal Türleri

  • Has Kefal veya Topan kefal (Mugil cephalus)
  • Dudaklı Kefal (Mugil labeo)
  • Rus Kefali (Mugil soiuy )
  • Altınbaş Kefal (Liza aurata)
  • Bıldırcın Kefali (Liza carinata)
  • Pulatarina veya İnce Dudaklı Kefal (Liza ramada)
  • Mavi Kefal veya Hazar Kefali (Chelon labrosus)
  • Tatlı Su Kefali (Liza abu)
  • Sıçrayan Kefal veya Mavraki (Liza saliens)
  • İnci Kefali (Chalcalburnus tarichi)
Sığ Suda Kefal

Kefal Nasıl Tutulur ?

Kefal, sürüler halinde hareket eden hızlı, çevik ve kurnaz bir balıktır. Özellikle büyük boyları son derece kurnaz hayvanlardır ve olta ile yakalaması zordur. Ancak zor olduğu kadar keyiflidir.

Kefal avı bir çok farklı yöntemle yapılabilir. En çok kullanılan kefal avı yöntemleri dip oltası, şamandıralı olta ve çarpma yöntemleridir. Bu üç yöntemde de sağlam iğne ve misina kullanmanızı öneririz çünkü kefal güçlü bir balıktır.

Kefal avı için önerdiğimiz ürünleri inceleyebilirsiniz.

Dip oltası ve şamandıra olta kullanırken seçeceğiniz iğne küçük, çelik ve çapraz olmalıdır. Ayrıca kurnaz bir balık olduğundan 0,18 veya 0,20 mm ebatlarında ince misina ve küçük şamandıra kullanmanız çok önemli.

Çarpma olta yöntemi ise daha çok büyük kefal için kullanılan bir yöntemdir. Bu nedenle sıralı dizilmiş aralarında 30 cm kadar boşluk bulunan üçlü iğne takımı ve sağlam bir misina kullanmanız çok önemli.

Yem olarak ekmek veya kurt kullanılabilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu