Balık Avlama

LRF Yöntemi Nedir

LRF yöntemi, İngilizce Light Rock Fishing teriminin kısaltması olan ve sığ kayalıklarda balık avlamak için kullanılan bir yöntemdir. LRF yöntemi ile kayalık yerlerde bulunan balık türlerini avlamak mümkündür.

LRF yöntemi, hafif ve hassas bir kamış ile küçük ve yüksek devirli olta makinesi kullanarak sahte yem ile balık avlama mantığına dayanır.

Diğer birçok yöntemin aksine kolay balık avlamak için değil avlanan her balıktan yüksek keyif almak için uygulanan bir yöntemdir.

Sahte yem olarak hafif silikon, maket balık, jig yemi, jig head ve zoka kullanılabilir.

LRF yönetimi, şekil itibariyle Spinnig yöntemi ile büyük benzerlikler gösterir. LRF yöntemi ile yapılan balık avında kullanılan kamış ve makineler, spin yönteminde de kullanılabilir.

LRF yöntemi genel olarak tecrübe ve beceri gerektiren bir balık avı yöntemidir. Bu nedenle olta balıkçılığına yeni başlayanlar için önerilen bir yöntem değildir.

LRF Yöntemi İle Hangi Balıklar Avlanır

LRF yöntemi ile balık avcılığında küçük kurtçuklarla beslenen her tür balık avlanabilir. LRF yönteminde yaygın olarak silikon kurtçuklar yem olarak kullanılır.

LRF ile avlanan balıkların başında istavritkolyoz, uskumru, eşkina, mırmır, zargana, kaya balığı, mezgit gibi küçük balıkların yanı sıra lüfer, levrek, iskorpit, pisi, kalkan, çipura, palamut, gibi avcı balıklar gelir. Ayrıca tatlısu levreği, turna, sazan, alabalık, gibi balıkları da LRF ile avlamak mümkündür.

LRF Olta Makinesi Seçimi

LRF yöntemi ile balık avlamak için düşük devirli ve küçük olta makineleri tercih edilmelidir. Bu tür makineler, dar alanlarda hareket avantajı sağlarlar.

Genel olarak 1000’lik olta makinaları LRF yöntemi için en ideal makinelerdir. Ancak Okuma gibi bazı markaların 2500’lük makinaları da LRF için kullanılabilir.

LRF olta makinesinde devir veya gear ratio adı verilen değer 4-5 arasında olmalıdır. Yani bu makinanın kolunu 1 tur çevirdiğinizde kafasının 5 tur döneceği anlamına gelir.

Türkiye’de kolayca bulabileceğiniz Shimano, Daiwa, Okuma, Ryobi, Abu Garcia gibi kaliteli markaların modellerini kullanabilirsiniz.

LRF Olta Kamışı Seçimi ve Özellikleri

Bir kamışın LRF yöntemine uygun olup olmadığını belirleyen en önemli özellik kaç atar olduğudur. LRF yönteminde silikon yemler kullanıldığını yazmıştır. Silikon yemler genellikle 15 gramdan hafif yemlerdir. Dolayısıyla LRF kamışın en fazla 15 gram atarlı olması yeterlidir.

Tercihen 0-15 gram atarlı olta kamışı kullanabilirsiniz.

LRF yöntemi için teleskobik ya da parçalı kamış modelleri kullanılabilir. Önemli olan kamışın boyunun avlanacağınız alan ve kendi boyunuza uygun olmasıdır.

LRF yönteminde en kullanışlı kamış boyları 160-210 cm aralığındadır. 240-270 cm kamış da kullanabilirsiniz fakat, kayalık yerlerde hareketinizi kısıtlayabilir.

Bu nedenle atış sırasında ve yer değiştirirken size daha fazla hareket sağlayacak ideal kamış boyunu tercih etmelisiniz.

LRF yönteminde Surf veya Spin yönteminde olduğu gibi kullanım kolaylığı ve ergonomi nedeniyle kamış ağırlığı önemlidir. Bu nedenle karbon içeriği fazla hafif kamışları tercih etmek sağlığınız açısından yararlıdır.

LRF Misina ve Yem Seçimi

LRF yöntemi ile balık avı için düşük sarımlı olta makinesinde 0,10-0,18 mm fluorocarbon misina veya 0,06-0,08 mm arası örgü ip kullanılabilir.

LRF yönteminde en çok tercih edilen malzeme Jig Head diye tabir edilen minyatür Jiglerdir. Daha sonra çeşitli silikon sahte yem modelleri kullanılabilir.

Seçeceğiniz sahte yem modeli ve büyüklüğü, avlayacağınız balığa göre farklılık gösterecektir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu