Balık Zamanı

Ocak Ayı Balıkları

Ocak ayı, deniz suyunun artık iyice soğuduğu aydır. bu da ocak ayı balıklarının genel olarak daha yağlı olmasını sağlar. Yağlı balıkların daha lezzetli kabul edildiği düşünüldüğünde ocak ayı balıkları lezzetli balıklardır diyebiliriz.

Özellikle karadeniz balıkları, ocak ayında en lezzetli ve bol dönemlerini yaşarlar. Özellikle hamsi mevsiminin devam etmesi nedeniyle ülkemizde her sofraya balık girmeye başlar. Bu ayda hangi balık yenir diye soranlar ise aşağıdaki balık türlerini rahatlıkla yiyebilirler.

Balıkları mevsiminde tüketmek hem balık türlerinin çeşitliliği ve balık neslinin devamı için hem de lezzet açısından çok önemlidir. Bu yazıda ocak ayı balıkları ve ocak ayında yenen balıklar hakkında bilgi vereceğim.

Hamsi

Hamsi ülkemizde Marmara Denizi ve Karadeniz’de bol bulunan ve en çok sevilen balıklardan biri olan tuzlu su balığıdır. Her yıl kış aylarında bol miktarda avlanarak tüketilir. Yıllık ortalama 180 bin ton hamsi avlanmaktadır.

Ekim ayından itibaren hamsi avlamak mümkün olsa da hamsinin en lezzetli olduğu aylar Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Hamsi bu aylarda etli ve yağlıdır.

İstavrit

İstavrit de hamsi gibi bol bulunan, ucuz ve lezzetli balıklardan biridir. Ülkemizde her ay avlanabilir ancak en lezzetli dönemi yılın Kasım ve Şubat ayları arasıdır. Ocak ayında deniz suyunun iyice soğuması ile beraber eti yağlanır ve en lezzetli halini alır.

İstavrit tavada ve ızgarada pişirilebilir.

Kalkan

Kalkan, derin denizlerde avlanan bir dip balığı türü olup beyaz eti ve lezzeti ile bilinmektedir. Son yıllarda aşırı avlanma ve yuvalarının tahrip edilmesi sonucu kalkan sayısı çok düşmüş olup karadeniz’in açıklarında uzun uğraşlar sonucu avlanmaktadır.

Ortalama olarak 50-70 cm ebatlarında olan kalkan balığı, Ocak ayı itibariyle lezzetli bir hal almaya başlar.

Kefal

Kefal, tüm denizlerimizde yaşayabilen bir balıktır. Yumurtlamak için dere ve nehirlerin denize dökülen bölümlerine gelen kefal genellikle çamurlu alanlarda yaşar. Ortalama boyu genellikle 40-50 cm olan kefal balığının ortalama ömrü ise 15 yıl kadardır.

Denizde yakalanan veya henüz çamurlu alanda yaşamamış kefal balığının beyaz eti çok lezzetlidir. Tava ve buğulama yapılarak yenilebilir.

Kefal pullu bir balıktır.

Torik

Torik, halk arasında palamut’un büyük boylarına verilen isim olsa da kendi başına farklı bir balık türüdür. Boyu 50-60 cm arasında olan torik Karadeniz ve İstanbul Boğazı çevresinde iyice beslenerek kasım ayı ile beraber sıcak denizlere doğru göç etmeye başlarlar. Göçünde geç kalan torikler Aralık ayında avlanabilir.

Torik, bol yağlı olması nedeniyle ızgara olarak pişirildiğinde çok lezzetli olur. Ayrıca lakerda yapımında kullanılan torik çok değerli ve lezzetli bir balıktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu