Balık TürleriDeniz Balıkları

Tekir Balığı Özellikleri, Kırmızı Balık Tekir Balığının Faydaları

Tekir balığı, ülkemizdeki bütün denizlerde avlanabilen lezzetli ve ekonomik değeri yüksek bir balık cinsidir. Yakın akraba olmaları nedeniyle sıklıkla barbunya balığı ile karıştırılır ancak ikisi farklı balıklardır.

Tekir balığı, barbunyaya göre daha küçük ve yassı bir şekle sahiptir. Çoğu tekir balığının parlak kırmızı görünümü vardır. Bu nedenle halk arasında kırmızı balık olarak da bilinir.

Tekir ortalama 9 yıl, nadiren 10-12 yıl ömrü olan bir balıktır. Genellikle boyu 10-11 cm kadar büyük olanlar çok görülür. Ancak yaşına ve yaşadığı suyun sıcaklığına bağlı olarak boyu 15 cm ile 35 cm arasında değişir.

Tekir, tropikal denilebilecek bir balık türüdür. Yani sıcak sularda yaşar. Bu nedenle en lezzetli dönemi temmuz-ekim ayları arasıdır. Yani Karadeniz ve Marmara denizinde avlanan türleri 5-10 cm arasında, Ege ve Akdeniz’de ise 15-30 cm arasında olmaktadır.

Tekir balığı, deniz diplerinde kum ve çamur arasında yaşar. Bıyıkları yardımıyla kumun içindeki küçük deniz canlılarını yakalayarak beslenir. 3 metre ile 100 metre derinlikte gidip gelerek yaşamaktadır.

Tekir balığının küçüğüne mıcır, büyüklerine ise çuka ismi verilir. Balığın boyu arttıkça daha lezzetli olur.

Tekir Balığının Faydaları Nelerdir?

Tekir, mevsiminde tüketildiğinde omega 3 ve balık yağı yönünden çok zengin bir besindir. Omega 3 sayesinde haftada iki gün balık tüketmek, kalp krizi riskini ciddi oranda düşürür.

Ayrıca içerdiği kalsiyum ile kemik gelişimine destek verir.

Karbonhidrat içermemesi nedeniyle diyabet hastalığı için sağlıklı besinlerden biri de balıktır.

Tekir Balığı Nasıl Pişirilir?

Tekir balığı, ızgarada pişirmeye evlerişli bir balık değildir. Genellikle yağda kızartma olarak tüketilen tekir fırında kağıt kebabı olarak tüketildiğinde daha lezzetli olur.

Fırında kağıt kebabı yapmak için yağlı kağıtları, dörde bölerek içlerine temizlediğiniz balıkları, domates dilimlerini, soğan halkalarını ve defne yapraklarını yerleştirin. Balıklarınıza tuz ve karabiber eklemeyi unutmayın. Daha sonra kağıdı, kenarlarından dökülmeyecek şekilde toparlayın. Toparlanan paketin ağzını bir ip yardımıyla bağlayın. Daha önce ısıttığınız fırında 25 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır.

Tekir Balığı Besin Değeri

100 gram tekir balığının besin değerleri yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir. 100 gram tekir balığı yaklaşık olarak 117 kcal enerji verir.

 • Kalori 117 kcal
 • Karbonhidrat Yok
 • Lif Yok
 • Protein 19.4 g
 • Yağ 3.8 g
 • Kolesterol 49.0 mg
 • A Vitamini 123.0 IU
 • C Vitamini 1.2 mg
 • Potasyum 357.0 mg
 • Kalsiyum 41.0 mg
 • Demir 1.0 mg

Bu besin değerleri sayesinde 100 gram tekir balığı günlük protein ihtiyacının yaklaşık %35’ini, günlük potasyum ihtiyacının da yaklaşık %10’unu tek başına karşılar.

Tekir Balığı Zehirler Mi?

Bazı kişilerin vücudu proteine karşı reaksiyon gösterebilir. Balık da protein açısından zengin bir besin olması nedeniyle protein alerjisi olan kişileri etkiler. Ayrıca karides, yengeç gibi kırmızı deniz ürünleri ile tekir, barbunya gibi kırmızı balıklar alerjisi olan kişiler üzerinde daha fazla etki gösterir.

Bunun yanında tekir bir dip balığı olduğundan ağır metaller içerme ihtimali mevcuttur. Bu nedenle hamile ve yaşlılar ile çocukların çok fazla tüketmesi önerilmemektedir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu