Balık Avı MalzemeleriÖnerdiğimiz Ürünler

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Spin Olta Makineleri [2020 İnceleme & Rehber]

Spin balık avı yöntemi belki de en zevkli ve heyecanlı av yöntemlerinin başında gelir. Öğrenmesi kolay, her türlü balık için uygulanabilir çok alternatifli basit bir yöntemdir. Bu özellikleri ile birçok amatör balıkçı merak edip öğrenmeye çalışır.

Spin balık avı için en önemli olta ekipmanı şüphesiz ki olta makinesi ve olta kamışı olacaktır. Bu yöntemi öğrenmeye yeni başlayan olta balıkçıları spin için olta makinesi seçerken doğal olarak çok zorlanmaktadır çünkü yüzlerce farklı model makine arasında seçim yapmaları gerekiyor.

Bu yazıda yeni başlayanlar için spin olta makinesi tavsiyeleri ve en iyi spin olta makinesi önerileri bulacaksınız.

Spin Olta Makinesi Nasıl Olmalı

Spin balık avcılığı, çok fazla sayıda at-çek yapılan bir yöntem olduğundan olta makinesi bu hareketli yönteme uygun olmalıdır. Bu nedenle hafif malzemeden yapılmış olması tercih edilir.

Yeni başlayanlar için spin olta makinesi özellikleri arasında yüksek çekme kuvveti öncelikli olmamalıdır. 5-8 kg çekme gücü olan bir olta makinesi yeterli olabilir.

Spin için olta makinesi seçerken gear ratio yani dişli oranı çok önemli bir özellik olarak karşımıza çıkar. Spin avı yönteminde yüksek devirli yani oranı 4,3;1 ve üstü olan makineler tercih edilmelidir.

Bu özellikler, spin olta makinesi yorumları, spin olta makinesi fiyatları ve kullanıcı deneyimlerine göre hazırladığımız listede Yeni Başlayanlar için En İyi Spin Olta Makineleri için öneriler bulacaksınız.

Okuma Revenger RV-40 FD

Okuma Revenger RV-40 FD

Okuma, en iyi spin olta makinesi markaları arasında yer alır. Okuma Revenger RV-40 FD olta makinesi sadece spin değil her türlü yöntem için yeni başlayan balıkçılar açısından çok güzel bir üründür.

Göve ve makarası üreticiye göre grafit olan okuma revenger rv-40 fd modeli 250 gram ağırlığındadır ve bu seviye için yeterli ağırlıktadır.

5,0:1 dişli oranı ve 5 kg çekme kuvveti ile kıyıdan tuzlu su ve tatlı su avı yapabilirsiniz. 1 turda yaklaşık 76 cm misina sarım özelliği ile çok seri bir makinedir.

Anti-reverse özelliği ile sınıfındaki ve benzer fiyatlı diğer olta makineleri arasında öne çıkıyor.

Okuma Revenger RV-40 FD ortalama 80 TL fiyatı ile başlangıç olarak alabileceğiniz en ekonomik olta makinelerinden biridir.

Artılar

 • Düşük Fiyat
 • Hafiflik
 • Hızlı Misina Sarımı

Eksiler

 • Sağlamlık

Satın alabileceğiniz mağazalar.


Shimano FX C3000 FC

Shimano FX C3000 FC

Eğer bir shimano olta makinesi sahibiyseniz onu uzun yıllar kullanabileceğinize emin olabilirsiniz. Shimano, dünya çapında en iyi olta makineleri arasında kabul edilir.

Shimano FX C3000 FC modeli spin olta makinesi Shimano tarafından tasarlanan XT-7 kompozit gövdeye sahiptir. Makarası ise aluminyum alaşım malzemeden üretilmiştir. Ayrıca 250 gram ağırlığıyla hafif ve sağlam bir olta makinesidir.

5,0:1 dişli oranı ve 1 turda yaklaşık 71 cm misina sarım özelliği ile seri bir olta makinesi olup spin avlarda çok işinize yarar.

2+1 rulman bulunan FX C3000 FC, 8,5 kg çekme kuvvetine sahiptir. Ortalama 200 liralık fiyatı ile ilk sırada düşünmeniz gereken bir olta makinesidir. Detaylı bilgileri Üretici Sayfasında bulabilirsiniz.

Artılar

 • Sağlamlık
 • Uzun Ömür

Eksiler

 • Anti-reverse yok

Satın alabileceğiniz mağazalar.

Daiwa Strikeforce 2500 B

Daiwa Strikeforce 2500 B

Shimano fx c3000 fc bütçenizi aşıyor ancak o ayarda daha ucuz spin olta makinesi arıyorsanız Daiwa Strikeforce 2500 B tam size göre.

Daiwa markası her türlü olta balıkçılığı için olta makineleri üretmektedir. Strikeforce serisi de spin balık avı için başlangıç seviyesi modelleri içerir.

Daiwa Strikeforce 2500 B modeli 5,3;1 dişli oranı ile çok seri bir olta makinesidir. Bunun yanında 8,8 kg çekme kuvveti ile güçlü avları bile rahatlıkla çekebilirsiniz.

Birçok olta makinesi markasında katalogda yazan maksimum çekme kuvveti uygulandığında çekerken çok zorlanır ancak Daiwa ve Shimano katalogda yazan değerleri rahatlıkla karşılayacak markalardır.

Daiwa Strikeforce 2500 B 1+1 paslanmaz çelik bilye ve aluminyum makarasıyla 280 gram ağırlığa sahiptir. 1 turda 79 cm misina sarmaktadır.

Fiyat farkı çok az olan Strikeforce 2000B modeli ile arada çok fark yok gibi görünse de çekme kuvveti olarak 2 kat fark vardır. Yani 2000B modeli 4,4 kg çekme kuvveti uygular.

150 TL ortalama fiyatı ile spin balıkçılığa yeni başlayanlar için iyi bir tercih olacaktır.

Artılar

 • Hızlı sarım
 • Yüksek çekme kuvveti

Eksiler

 • Anti-reverse yok
 • Ağır

Satın alabileceğiniz mağazalar.

Albastar Retro 50

Albastar Retro 50

Albastar, ülkemizde 1978 yılından itibaren Kısık Balıkçılık firması tarafından üretimi yapılan bir markadır. Üst seviye olta makineleri için Albastar markasını önermesek de başlangıç için tercih edilen olta makineleri vardır.

Albastar Retro 50 modeli hafif aluminyum gövde ve 5+1 bilye ile 390 gram ağırlığa sahiptir. Shimano ve Daiwa modellerine göre daha ağır olması en büyük olumsuz yönüdür.

5,2:1 dişli oranı ile hızlı bir makinedir. Üretici verilerine göre 10 kg çekme gücü bulunmaktadır ancak spin olta makinesi yorumları incelendiğinde gerçek kapasitesinin bunun biraz altında kaldığı anlaşılır.

Ortalama 180 TL fiyatı ve kolay bulunmasının avantajı ile yeni başlayanlar için uygun bir spin olta makinesi olarak kabul edebiliriz.

Artılar

 • Hızlı sarım

Eksiler

 • Anti-reverse yok
 • Ağır

Satın alabileceğiniz mağazalar.

Okuma Alaris ALS-30

Okuma Alaris ALS-30

Listenin ortalarında olsa da yeni başlayan ve bütçesi yeterli olan amatör balıkçılar için en iyi spin olta makinesi okuma alaris als-30 olduğu söylenebilir.

Shimano Fx c3000 fc modeline göre biraz daha pahalı olan okuma alaris als-30 için birçok açıdan en iyi spin olta makinesi diyebiliriz.

237 gram ağırlığı ile listemizdeki en hafif spin olta makinesi. Bunun yanında grafit gövde ve alüminyum makarası ile uzun ömürlü bir makinedir.

Sınıfındaki bir çok makinede olmayan anti-reverse özelliği ve özel tasarımı ile çok kaliteli bir olta makinesidir.

5,0:1 dişli oranı ve 7,2 kg çekme kuvveti ile ideal spin olta makinesi özellikleri taşır. Ayrıca 1 turda 70,6 cm misina sarım özelliği mevcuttur.

Ortalama 210 tl fiyatı ile bütçesi uygun amatör olta balıkçılar için en iyi spin olta makinesi tavsiyesidir.

Artılar

 • Hafiflik
 • Grafit Gövde
 • Anti-Reverse
 • Uzun Ömür

Eksiler

 • Fiyat

Satın alabileceğiniz mağazalar.

KastKing Centron 2000

KastKing Centron 2000

Kastking, 2013 yılında ABD’de kurulan bir olta malzemesi firmasıdır. Makul fiyatlarla kaliteli ürünleri ile spin olta makinesi markaları arasında yerini almıştır. Ülkemizde Kastking Sharky modelleri çok kullanılmakta ve beğenilmekedir.

Spin olta makinesi önerileri arasında ise Kastking Centron 2000 modeli yer alır. Listemizdeki Okuma Revenger ve Shimano ile birlikte 258 gr ağırlığı ile en hafif spin olta makineleri arasındadır.

5,2:1 dişli oranı ve 5,5 kg çekme gücü ile yeni başlayanlar için hızlı ve güçlü bir olta makinesi olarak düşünülebilir.

Gövde malzemesi grafit olup makarası alüminyum malzemeden üretilmiştir.

Yaklaşık 140 liralık fiyatı ile Aliexpress üzerinden rahatlıkla satın alınabilir. Özellikle indirim dönemlerinde 70-80 liraya almanız da mümkün olup bu açıdan fiyat/performans ürünü denilebilir.

Artılar

 • Hafiflik
 • Grafit Gövde
 • Yüksek indirim olasılığı

Eksiler

 • Anti-Reverse yok

Satın alabileceğiniz mağazalar.

En İyi Spin Olta Makinesi

Bu yazıda sizlere 6 adet spin olta makinesi önerisi yaptık. Elbette ki bu öneriler birçok farklı kritere göre ve en önemlisi spin balıkçılığa yeni başladığınız düşünülerek yapılmıştır. Listede sıralama yapılmamıştır.

Biz bir sıralama yapacak olsak aşağıdaki gibi olurdu;

 1. Okuma Alaris ALS-30
 2. Shimano FX C3000 FC
 3. Daiwa Strikeforce 2500 B
 4. Okuma Revenger RV-40 FD
 5. KastKing Centron 2000
 6. Albastar Retro 50

Balık malzemeleri satan yerlerde elbette onlarca spin olta makinesi modeli bulunabilir. Siz de kullandığınız olta makinesinin yeni başlayanlar için uygun olduğunu düşünüyorsanız yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu