Balık Zamanı

Haziran Ayı Balıkları

Ülkemizde yaz ayları en az balık türünün bulunduğu aylardır. Sevilen birçok balık türü bu aylarda göç yapmakta veya henüz yavru halindedir. Haziran ayı da denizlerimizde en az balığın bulunduğu aylardan birisidir. Ancak buna rağmen en lezzetli halini haziran ayında bulabileceğiniz balıklar da mevcuttur.

Balıkları mevsiminde tüketmek hem balık türlerinin çeşitliliği ve balık neslinin devamı için hem de lezzet açısından çok önemlidir. Bu yazıda haziran ayı balıkları ve haziran ayında yenen balıklar hakkında bilgi vereceğim.

Haziran Ayında Hangi Balıklar Yenir ?

Orkinos

Orkinos, Ton Balığı olarak da bilinen boyu 5-6 metre, ağırlığı 900 kilograma ulaşabilen göçmen balık türüdür. Çok hızlı yüzerler. Kendinden küçük balıkları avlar. Haziran, Temmuz, Ağustos ayları üreme dönemleridir. Ülkemizdeki denizlerde de üreme amaçlı bulunurlar.

Sarı Yüzgeçli Orkinos

Sardalya

Sardalya, ülkemizde Ege Denizi kuzeyinde bolca yakalanan lezzetli ve bol bulunan bir balıktır. En lezzetli mevsimi temmuz-ekim ayları olsa da Haziran ayında da rahatlıkla yenebilir.

Izgara, fırın, kağıt kebabı, buğlama ve pilaki gibi çeşitli yöntemlerle pişirmek mümkündür. Ortalama olarak 15 cm boyutlarında bulunur. Daha büyükleri lezzet olarak tercih edilmez.

Akya

Akya Balığı, eti lezzetli, kemikli bir balık türüdür. Ege ve Akdeniz’de, Atlantik ve Pasifik Okyanusu’nda yaşar. Akbalık olarak da bilinen akya balığının dişleri yoktur ve boyu bir metreye kadar ağırlığı ise 8 ile 50 kg’a kadar varabilir.

Akya genellikle kafasından çorba, etinden ise tava kızartma yapılarak yenebilir.

Kaya Balığı

Kaya Balığı, Ülkemizde özellikle deniz ve gölet çevrelerinde oldukça fazla bulunan kum, kayalık ve sığ sularda oldukça fazla yaşayan bir balık türüdür. Genel olarak kaya balığı adı ile bilinen yüzlerce farklı cinsi vardır.

Kaya ve Kum Kaya Balıkları

Kaya balığı, tutulması kolay olması nedeniyle bir çok amatör balıkçı tarafından olta, ağ ve el yöntemi ile tutulmaktadır. Ekonomik değerinin yüksek olmaması nedeniyle ticari olarak avcılığı yapılmaz.

Eti beyaz olup çorba ve kızartma olarak yenebilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu