Balık Avı Malzemeleri

Temel Balıkçılık Malzemeleri Nelerdir

Olta balıkçılığı kimileri için güzel bir hobi kimileri için ise adeta bir tutkudur. Balıkçılığı tutku olarak görenler balık tutarken kullanılan malzemeler konusunda yeterince bilgiye sahip olabilirler ancak yeni başlayanlar için balık tutma malzemeleri biraz karışık gelebilir.

Bu yazıda özellikle olta balıkçılığına yeni başlayanlar için en temel balıkçılık ekipmanlarını tanıtacağız.

Kamış

Kıyıdan olta balıkçılığı için en önemli ekipmanların başında kesinlikle kamış gelir. Ancak denizden olta balıkçılığı için kamış kullanılmayan yöntemler de vardır.

Kamışlar için hafiflik ve sağlamlık gibi iki önemli beklenti vardır. İui bir kamış, uzun saatler boyunca elimizde olacağından hafif olmalı aynı zamanda iri ve güçlü bir balığı çekecek kadar da sağlam olmalıdır.

Piyasada 40 lira ile 5 bin lira arasında sonsuz sayıda olta kamışı modeli vardır. Dolayısıyla olta kamışı satın alırken oltayı kullanacağınız yer ve av yöntemi çok önemlidir.

Olta kamışları genellikle hangi yönteme göre üretilmişse o isimle sınıfandırılır;

 • Surf Olta Kamışı
 • LRF Olta Kamışı
 • Spin Olta Kamışı
 • Teleskobik Olta Kamışı
 • Halkasız Göl Kamışı

Yukarıda kamış türlerinin haricinde çok farklı türde kamışlar da bulunmaktadır.

Olta Makinesi

Olta makinesi, misinayı çekmeye yarayan balıkçılık ekipmanıdır. Eğer halkasız göl kamışı haricinde bir kamış kullanıyorsanız mutlaka olta makinesi almanız gerekir. Ancak tekneden balık avı yaparken birçok yöntem için olta makinesi gerekmez.

Olta makineleri de kamışlar gibi 40-50 liradan on binlerce liraya kadar geniş bir yelpazede üretilir. Dolayısıyla hangi makineyi alacağınızı bilmiyorsanız balıkçılığı daha başlamadan bırakabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için genel kullanım amaçlı ekonomik olta makineleri tercih edilebilir.

Misina

Misina belki de balık avı için en temel malzeme olarak kabul edilebilir. Misina olmadan olta ile balık avlayabilecek bir yöntem henüz yok 🙂 Misinalar, çapına, sağlamlığına ve renklerine göre farklı türlerde olabilirler. Ayrıca yapıldıkları malzemeler de misinaları birbirinden ayırır.

Genel kullanıma uygun bir misina balık avı için yeterli olsa da bazı balık türleri ve bazı balık avı yöntemleri için özel misina çeşitleri gerekebilir.

İğne

İğne, balığın takıldığı temel ekipmandır. Genel olarak ucuz ekipmanlar olsalar bile çok farklı tipte ve boyda olta iğnesi mevcuttur. İğne seçerken öncelikle avlamak istediğiniz balığın büyüklüğü göz önünde bulundurulmalıdır.

İğneler, tekli iğne, ikili iğne veya üçlü iğne şeklinde olabilirler. İkili ve üçlü iğneler balığa saplamak amacıyla kullanılır.

Olta Kurşunu

Yeminizi derine batırmak istiyorsanız olta kurşunu kullanmanız gerekir. Olta kurşunu bilinen kurşun metalinin istenilen şekil verilerek yapılmış halidir. Şekline ve ağırlığına göre sınıflandırılır. Damla kurşun, yaprak kurşun, armut kurşun, iskandil kurşun, mavruka kurşun, surf kurşun gibi farklı türleri vardır.

Yemi batırmak istediğiniz derinlik ve akıntıya göre kurşun ağırlıkları değişmektedir. Bu nedenle balığa gittiğinizde yanınızda bol miktarda farklı ağırlıkta kurşun bulunmasında yarar vardır.

Yem

Olta balıkçılığında yem kavramı çok geniş bir kavramdır. Yem olarak gerçek yemler ve sahte yemler olmak üzere iki bölüme ayrılır. Gerçek yemler, balığın gerçekten yiyebileceği yemlerden oluşur. Bunlar avlanmak istenen balığın cinsine göre farklılık gösterebilir. Ekmek, hamur, sinek, çekirge, taze balık, balık ciğeri veya hazır yemler gerçek yem olarak kullanılabilir.

Sahte yem olarak tüy, sahte balık, silikon balık, metal kaşık gibi balığın dikkatini çekebilecek cisimler kullanılır.

Sahte Balık

Şamandıra

Şamandıra çoğunlukla gölde balık avlamak için kullanılan bir ekipmandır. Yemi su içinde belirli bir derinlikte sabit tutmaya ve balığın yeme vurduğunu anlamaya yarar.

Genellikle yuvarlak ve uzun şamandıra türleri vardır.

Fırdöndü

Fırdöndü, iki farklı misinayı birbirine veya diğer ekipmanları misinaya bağlamaya yarayan ekipmandır. Olta balıkçılığı için küçük ama önemli malzemelerden birisidir.

Düz, klipsli veya çapraz fırdöndü türleri mevcuttur. Uzun olta takımlarının karışmasını önlediği gibi olta ekipmanı değiştirirken pratiklik ve sağlamlık sağlar.

Yardımcı Ekipmanlar

Olta balıkçılığı için temel ekipmanlar haricinde birçok yardımcı ekipman bulunmaktadır. Bu ekipmanlar balık tutarken büyük kolaylık sağlar. Genel olarak en fazla kullanılan yardımcı ekipmanlar

 • Takım Çantası
 • Kamış Çantası
 • Pense
 • Bıçak
 • Balık Kovası
 • Kepçe
 • Kafa feneri

gibi malzemelerdir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu