Balık Avı Malzemeleri

Yurt Dışından Alınabilecek Ucuz Olta Malzemeleri

Amatör olta balıkçılığı yapacak her balıkçının olta çantası olta malzemeleri ile dolu olmalıdır. Ancak sonsuz sayıda tür ve çeşidi olan balık malzemeleri, amatör balıkçılar için çok büyük maliyet oluşturur. Bu sorunu yurt dışından ucuz olta malzemesi alarak çözebilirsiniz.

Bu yazı en önemli balık malzemeleri yurt dışından alındığında ne kadar kâr edeceğinizi görmenize yardımcı olacak.

Ülkemizde maalesef yerli balık avı malzemeleri üreticisi bulunmamakta. Bazı satıcılar çapari gibi ürünleri kendileri üretse de misina, fırdöndü gibi malzemeler yurt dışında üretilmekte ve burada birleştirilmektedir. Dolayısıyla bütün balık malzemeleri markaları yabancı markalar olup yurt dışından ithal edilmektedir. Bu nedenle vereceğimiz tavsiyelerin yerli üretime zarar verme ihtimali yoktur.

Önemli Uyarı : 1 Haziran 2019 tarihinde yapılan yeni gümrük uygulaması nedeniyle yurt dışından Türkiye’ye gelen postalarda gümrük vergisi muafiyeti kaldırılmıştır. Yani ürün fiyatı ne olursa olsun %20 gümrük vergisi ve 8 TL inceleme ücreti ödemeniz gerekmektedir. Ürünleri sipariş ederken bu detaya dikkat edin.

En Önemli Balık Avı Malzemeleri

Olta Makinesi

Balık tutmanın ilk adımlarından birisi de iyi bir olta makinesi sahibi olmaktır. Çok kaliteli, uzun yıllar kullanabileceğiniz olta makineleri olduğu gibi amatör balıkçılar için daha ucuz olta makineleri de vardır. Biz kıyaslama yapmak amacıyla Türkiye’de en çok satılan olta makinelerinden biri olan Daiwa Crossfire 3000 Olta Makinesi için fiyat araştıracağız.

Akakçe fiyat karşılaştırma sitesi üzerinden bu makineyi aradığımızda Türkiye’de kargo dahil ortalama fiyatı 300 TL. Ancak Aliexpress’te bu makineyi 31 dolar fiyatla kargo bedava alabiliyoruz. Bu da güncel dolar kuru ile beraber 207 TL tutuyor. Neredeyse tam 100 TL ucuz.

Gördüğünüz gibi bu ürünü Türkiye yerine Çin’den alırsak 100 TL kazançlı oluruz.

Ürüne Git

Daha önce yurt dışından alınabilecek olta makinesi yazısında makine önerileri yapmıştık.

Olta Kamışı

İyi bir kamış için sağlamlık ve hafiflik çok önemlidir. Kamış için binlerce lira verecek bütçeniz yoksa ortalama bir kamış size yeterli olacaktır. Amatör balıkçılar için Daiwa Crossfire 3000 makinesine uygun olarak 3 metrelik hafif bir kamış yeterli olur. Türkiye’de 3 metrelik en fazla 250 gr ağırlığında bir kamışı yaklaşık 250 liraya alabilirsiniz.

Aliexpress’te ise dünyaca bilinen bir marka olan JACKFISH 99% Karbon Fiber olta kamışı sadece 17 dolar yani 90 TL. 3 metre uzunluğunda 210 gr ağırlığındaki bu kamışı yaklaşık 160 lira daha ucuza satın alabilirsiniz.

Ürüne Git

Misina

Kamış ve makina aldıktan sonra sıra geldi sağlam bir misina almaya. amatör olta balıkçılığı için 0,40 mm çapında bir misina her türlü ihtiyacınız karşılayacaktır. Türkiye’de sağlam misina modelleri arasında arama yaptığımızda en uygun olarak Okuma Bluefish Serisi 300 Metre misina gözümüze çarpıyor. Bu misina 45 liraya satın alabilirsiniz. Ancak şimdi size önereceğim, kendim de kullandığım bu misina hem çok daha ekonomik hem de en az Okuma misina kadar sağlam Daiwa marka misina. 500 metrelik makara halinde 2,5 dolara satılan bu misina kargo ücreti ödemeden 13 liraya kapınıza kadar geliyor. Hem 2 katı daha fazla misina alıp hem de 30 lira daha ucuza alabilirsiniz.

Ürüne Git

İğne

Sıra geldi uygun olta iğnesi seçmeye. Konu iğne olunca elbette her cins ve her boy balık için farklı iğne gerekiyor. Ancak Türkiye’de olta iğnesi fiyatları genelde benzer şekilde 25 adetlik paketleri 5 lira civarındadır.

Aliexpress’te ise paket halinde çeşitli boylarda 500 adet olta iğnesini 5 dolara alabilirsiniz. Bu da yaklaşık 27 lira tutar. Türkiye’de 500 adet iğne almak için 100 lira ödemeniz gereklidir. Yani yaklaşık 75 lira daha fazla ödemeniz gerekir.

Ürüne Git

Bu iğneler haricinde Fishhooks kategorisinde arama yaparak yüzlerce farklı model arasından daha değişik ve az sayıda iğne de bulup satın alabilirsiniz.

Olta Malzemeleri

Fırdöndü, sahte yem, sahte balık, kurşun, kaşık, şamandıra gibi diğer olta malzemeleri için Aliexpress tam bir ucuzluk merkezi gibidir. Daha önce hiç görmediğiniz tipte olta malzemelerini burada bulup çok ucuza satın alabilirsiniz.

Ürüne Git

Bu yaz başında kendim için yaptığım alışverişte 1 çanta dolusu malzeme alıp 10 dolar ödedim. Aldığım malzemeleri hala çantaya sığdıramadım, ihtiyacım kadarını yanına alıp kalanı başka yerde saklıyorum.

Gördüğünüz gibi sadece olta makinesi, kamış, misina ve iğne seti içeren bu olta takımı 365 lira daha ucuza geldi. Diğer olta malzemelerini de hesaba kattığınızda aynı olta malzemeleri size kesinlikle en az 500 lira daha ucuza mal olacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu