Balık Avı Malzemeleri

Balık Malzemesi Gümrük Vergisi

Yurtdışından olta alışveriş yapanların iyi bildiği gibi 2019 yılında gümrük vergisi muafiyeti kaldırıldı. Yani 1 liralık bir ürün bile alsanız gümrük vergisi ödemeniz gerekiyor.

Balık malzemeleri için gümrük vergisi oranı Çin’den satın alınan ürünler için %20, AB ülkelerinden satın alınan ürünler için %18 ve Amerika’dan satın alınan ürünler için %20 olarak uygulanıyor.

Ancak buna rağmen Çin’den olta malzemesi satın almak hala çok ucuz.

Diğer ürünler için gümrük vergisi oranları farklılık gösterebilir ve bazı özel ürünler için ötv uygulanabilir ancak balık malzemeleri için bu uygulama geçerli değil.

Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır ?

Aliexpress’ten size gelen her paket için paket üzerinde yazan tutarın %20’si kadar gümrük vergisi ödemeniz gerekir. Paket üzerinde yazan tutar dolar cinsinden olacağından vergi tutarı paketin gümrüğe geldiği günün dolar kuru ile hesaplanır.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta Çin’li satıcıların sıklıkla yaptığı paketin üzerine hediye (gift) yazması veya tutarı çok düşük göstermesinin sizin açınızdan kötü olacağıdır.

Gümrük memuru, paket üzerinde yazan tutarı gerçekçi bulmazsa aynı ürünün güncel fiyatı veya benzer ürünlerin fiyatları üzerinden gümrük vergisi hesaplayacaktır.

Bu da çoğu zaman daha fazla vergi ödemenize neden olur. Yani aldığınız ürünlerin tutarı paket üzerinde doğru yazmalıdır. Bu sayede gümrük vergisi hesaplanırken oluşabilecek hatalara da kredi kartı ekstrenizde yaptığınız ödemeyi kanıt olarak gösterebilirsiniz.

Örnek olarak Aliexpress’ten Kingdom Eğik Sahte Balık modelinden 2 adet satın aldığımızı düşünelim. Toplamda 11 $ tutacaktır. Bu da yaklaşık 72 TL ediyor. Bu 72 TL üzerinden %20 gümrük vergisi ödeyeceksiniz, yani 14,4 TL.

Gümrük vergisine ek olarak satın aldığınız her kargo pakedi için gümrük sunum ücreti ödemeniz gerekiyor. 2020 yılı gümrük sunum ücreti 8 TL’dir.

Yani aldığınız ürün ister 1 lira isten 100 lira olsun, her paket için 8 TL gümrük sunum ücreti ödersiniz. Bu tutarı azaltmak için satın alacağınız ürünleri aynı satıcıdan almanız ve tek paket içinde göndermesini isteyebilirsiniz.

Ek olarak satın aldığınız her kargo tutarı için 2020 yılında zorunlu olarak 0,80 Damga Pulu Vergisi ödemeniz gerekmektedir.

Özet olarak;

Ürün Tutarı : 72 TL

Gümrük Vergisi : 14,4 TL

Gümrüğe Sunum Ücreti : 8 TL

Damga Vergisi : 0,80 TL

Toplam Ödeyeceğiniz Vergi : 23,2 TL

Gümrük Vergisi Nasıl Ödenir ?

AliExpress üzerinden satın aldığınız ürünler için hesaplanan vergi tutarı PTT’nin teslimatı sırasında nakit olarak ödenir. Aliexpress veya farklı siteler üzerinden satın aldığınız ürünlerin Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra nerede olduğunu ve hesaplanan gümrük vergisi tutarını PTT kargo takip sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

Aliexpress’ten önerdiğimiz ucuz olta malzemeleri için tıklayın.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu