Balık TürleriDeniz BalıklarıKaradeniz BalıklarıMarmara Denizi Balıkları

Hamsi Balığı

Hamsi, ülkemizde Marmara Denizi ve Karadeniz’de bol bulunan ve en çok sevilen balıklardan biri olan tuzlu su balığıdır. Her yıl kış aylarında bol miktarda avlanarak tüketilir. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre son 10 yılda ortalama yıllık 180 bin ton hamsi avlanmaktadır ve bu miktar ülkemizde avlanan toplam balık miktarının yaklaşık %60’ını oluşturmaktadır.

Latince adı Engraulis encrasicolus olan hamsi, dünyada European anchovy adıyla bilinmektedir. Özellikle Akdeniz, İngiltere ile Norveç arasında kalan kıyılar ve Afrika kıtasının batı kıyılarında görülen hamsi, insanlar tarafından en fazla avlanan balık olarak bilinir. Özellikle Fas ve Moritanya kıyılarında bol miktarda hamsi avı yapılır.

Hamsi Balığının Özellikleri Nelerdir?

Hamsi, sürüler halinde yaşayan ince uzun gövdeli bir balıktır. Hamsi balığından alt dudak yoktur, üst çene ise uzun olup, sırt rengi koyu mavi siyahımsı, alt taraf açık renklidir. Yan tarafları parlaktır.

Hamsi etçil bir balıktır. Planktonik canlılar ile beslenir. Bu nedenle plankton yoğunluğunun fazla olduğu Karadeniz’de bol miktarda bulunurlar.

Hamsi, ortalama boyu 12 cm olup boyu 18-20 cm olanlarına rastlanır. Ömürleri ortalama 2-3 yıl, en fazla 4 yıldır. 1 yıldan sonra üremeye başlayan hamsi 18-20 derece sıcaklıktaki deniz suyunda orta derinlikte tek seferde yaklaşık 40 bin yumurta dökerek ürer.

Hamsi, Palamut, Orkinos ve lüfer gibi balıklara yem olan bir balıktır. Dolayısıyla hamsi ve diğer balıklar arasındaki dengenin korunması tüm balık türleri için çok önemlidir.

Hamsi Ne Zaman Tutulur ?

Karadeniz’de bahar aylarında yumurta bırakan hamsinin olgunlaşması kış aylarına kadar sürer. Ekim ayından itibaren hamsi avı yapmak mümkün olsa da hamsi’nin en lezzetli olduğu aylar Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Hamsi bu aylarda etli ve yağlıdır.

Hamsi Balığının Faydaları Nelerdir ?

Hamsi, omega 3, potasyum, fosfor ve folik asit açısından zengin bir balıktır. İçerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde düzenli tüketildiğinde kalp ve damat hastalıkları riskinin azalmasına yardımcı olur. İçerdiği sodyum, potasyum ve fosfor sayesinde kemik yapımına yardımcı olur.

Hamsileri dünya’da yaygın olarak yenen bir balıktır. Taze, kurutulmuş, tütsülenmiş, tuzlanmış, yağda, dondurulmuş, konserve, balık unu ve balık yağı olarak işlenerek satılmaktadır. Hamsinin koruma kolaylığı, besin değerini kaybetmeden uzun mesafeli ticaret için avantajlı bir ürün olmasını sağlamaktadır.

Hamsi ayrıca balık yemi ve besi hayvanı yemi olarak kullanılmaktadır.

Hamsi Balığı Besin Değerleri

100 gram hamsi yaklaşık olarak;

⇒ 138 kcal
⇒ 20 gr. protein
⇒ 5,9 gr. yağ
⇒ 700 mg. sodyum
⇒ 3,2 mg. demir
⇒ 150 mg. kalsiyum
⇒ Fosfor ve Potasyum
⇒ A vitamini içerir

Hamsi, insan vücudu için sağladığı enerjinin %40’ını yağlardan %60’ını ise proteinden karşılar. Bu açıdan bakınca karbonhidrat diyeti yapanlar için son derece besleyici bir besindir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu