Balık Avlama

Lüfer Nasıl Tutulur? Lüfer Avı Teknikleri

Lüfer, denizlerimizdeki en lezzetli balıklar arasında olduğu kadar avlanması da bir o kadar zor bir balık türüdür. Merası, yem tercihleri, hırçınlığı ve kıvraklığı nedeniyle birçok balıkçı için lüfer tutmak ile balık tutmak birbirinden farklı şeylerdir.

Bu yazıda amatör olta balıkçıları için lüfer avı teknikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Lüfer avlamak için lüferin avlandığı saatleri iyi bilmek gerekir. Bir çok merada yani lüfer avı yapılabilen alanlarda lüferler akşam saatlerinde avlanırlar. Lüfer avı için en uygun saatler bu saatlerdir.

Lüfer Avı Teknikleri

Lüfer avlamak için genellikle üç farklı avlama tekniği kullanılır. Bunlar ;

  • Yemli Olta,
  • Sahte Yem, Rapala
  • Kaşık Tekniği

Yemli Olta İle Lüfer Avı

Yemli olta ile lüfer avlamak için yem seçimi çok önemlidir. Lüfer, yem seçimi konusunda prensipleri olan bir balık gibi davranır ve yem olarak taze canlı balık yer. Yani dün tutup beklettiğiniz bir yem ile lüfer avı yapmak çok zordur.

Lüfer, yem olarak izmarit, istavrit, sardalye, hamsi veya zargana tercih eder.

Yemli olta yöntemi olarak Sarkıtmalı Zoka ve Mantarlı Dip Takımı yöntemleri tercih edilebilir.

Sarkıtmalı Zoka yöntemi geceleri tekneden yapılan avlarda daha başarılı olacaktır. Mantarlı Dip Takımı ise daha çok kıyı avında kullanılır.

Rapala İle Lüfer Avı

Rapala, sahte balık üreten firmaların başında gelip zaman içinde tüm sahte balık modellerine rapala denir olmuştur. Rapala yani sahte balık ile lüfer avı belki de lüfer avı teknikleri arasında en kolay olanıdır.

Avlanacağınız merada Lüfer’in yem olarak kullandığı balıklara benzer renk ve boyutlarda, dikkat çekici bir sahte balık ile lüfer avı yapabilirsiniz.

Ne tür sahte balık kullanacağınıza karar veremiyorsanız rapala seçme yazımızı okumanızı öneririz.

Lüfer için Karadeniz’de turuncu veya sarı renkli 9-15 cm uzunlukta sahte balıklar kullanılabilir.

Ayrıca aşağıdaki videoyu izleyerek rapala ile lüfer avı teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Video Balık Avı Avlak Yerleri kanalından alınmıştır.

Kaşık Tekniği ile Lüfer Avı

Kaşık tekniği ile lüfer avı aynı zamanda yemli bir tekniktir. Su içinde parlayan kaşık lüferin dikkatini çekecektir ancak yaklaşınca balık olmadığını anlayacak ve uzaklaşacaktır.

Ancak kaşık ile dikkati çekilmiş lüfer, kaşığın hemen arkasına takılan yemli uzun olta ile avlanabilir.

Kaşıklı Yemli Lüfer Oltası

Kaşıklı lüfer olta takımı için yukarıda bir örnek verilmiştir. Bu teknikte kullanılan iğnelerin lüfer için özel üretilmiş olması ve yemin iğneden düşmeyecek şekilde takılması önemlidir.

Bu teknik hem kıyıdan hem de tekneden kullanılabilir.

Lüfer avlarken balık avlama limitleri içinde avlanmak, balık neslinin devamı için çok önemlidir. Lüfer için avlama limiti 18 cm olup daha küçük boyda lüferlerin avlanması yasaktır. Ancak lüfer yaklaşık 24-26 cm boya ulaştıktan sonra üreyen bir balıktır. Dolayısıyla bu boylardan önce yakaladığınız lüfere üreme şansı vermemiş oluruz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu