Balık Zamanı

Mayıs Ayı Balıkları

Mayıs ayı, denizlerimizde en az balığın bulunduğu aylardan birisidir. Ancak buna rağmen en lezzetli halini mayıs ayında bulabileceğiniz balıklar da mevcuttur.

Balıkları mevsiminde tüketmek hem balık türlerinin çeşitliliği ve balık neslinin devamı için hem de lezzet açısından çok önemlidir. Bu yazıda mayıs ayı balıkları ve mayıs ayında yenen balıklar hakkında bilgi vereceğim.

Mayıs Ayında Hangi Balıklar Yenir ?

Kalkan Balığı

Kalkan balığı çoğunlukla Karadeniz’de, nadiren ise Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz’de yaşayan beyaz etli bir balık türüdür. Dip balığı olan kalkan, 20-25 metre derinlikte kumlu ve çamurlu zeminde yaşar.

Nisan-Ağustos ayları arasında üreme mevsimi olan kalkan balığının 1 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında bütün denizlerimizde her türlü avcılığı yasaktır.

Beyaz eti ile en lezzetli balık türleri arasında yer alan kalkan balığı tava, ızgara, şiş ve buğulama olarak pişirilebilir.

Tavsiye Yazı : Kalkan Balığı

Mezgit

Mezgit ülkemizde en fazla Karadeniz’de bulunan lezzetli bir balıktır. Ortalama 30 cm büyüklüğünde olup sürüler halinde 30-40 metre derinlikte dolaşırlar.

Ekonomik değeri yüksek olan mezgit en sevilen balıklardan biri olup tavada pişirilerek yenilebilir.

İzmarit Balığı

İzmarit, ılıman ve sıcak denizlerde yaşayan bir balıktır. Genellikle çamurlu, yosunlu ve kayalık kesimlerde, dip veya dibe yakın bölgelerinde yaşamaktadır.

İzmarit balığı ortalama 15 cm boyunda olup, yassı ve elips şeklindedir. Derisi kalın, pulları sert, sırt yüzgeci sert ve batıcı dikenlerle çevrilidir. Vücutlarının her iki yanında birer siyah leke bulunmaktadır.

Çok lezzetli ve aranan bir balık olmasa da en lezzetli olduğu ay mayıs ayıdır.

Gümüş Balığı

Gümüş balığı, eti lezzetli deniz balıklarından birisidir. Akdeniz ve Karadeniz’de bulunur. Gövdesinde boydan boya çok parlak gümüş rengi bir çizgi bulunduğundan gümüş balığı adını alır.

Una bulanıp kızgın yağda kısa süre pişirilerek tüketilebilir. En lezzetli zamanı Şubat-Mayıs ayları arasıdır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu