Balık Avı Malzemeleri

Çapari Nedir?

Çapari, yem olarak tüy veya ip benzeri malzemeler kullanılan çok sayıda iğneli balık oltalarına verilen genel isimdir. Olta balıkçılığında en çok kullanılan balık avı yöntemleri arasında çapari ile balık avı gelir.

Çapari, beden adı verilen ana misina, iğnelerin bedene bağlandığı köstek, köstek ucunda iğne ve iğneye bağlanmış tüy veya iplikten oluşur. Çaparinin bir ucu fırdöndü ile oltaya bağlanır. Çapari sonunda da uygun ağırlıkta olta kurşunu bulunur.

Çapari İle Avlanan Balıklar

Çapari, en yaygın balık avı yöntemi olsa da her balık çapari yöntemi ile avlanamaz. Çapari ile orta derinlik ve sığ sularda yaşayan istavrit, uskumru, kolyoz, palamut, lüfer, çinekop ve sardalya gibi balıklar avlanabilir.

Bu balıklar haricinde çapariye tragonya, kırlangıç, isparoz, mercan, kalamar, zargana ve mezgit de zaman zaman takılabilir.

Çapari Nasıl Yapılır?

Çapari yapımına başlamadan önce avlamak istediğiniz balık türüne ve bağlayacağınız iğne sayısına göre misina kalınlığını belirlemelisiniz.

Çapari, 10 iğneden 100 iğneye kadar yapılabilir. 10 iğneli bir istavrit çaparisi için 0,30 mm’lik misina yeterli olurken 50 iğneli bir iri palamut çaparisi için 1,2 mm’lik beden misinası gereklidir.

Kullanılacak çaparinin incelik veya kalınlığı, iğne cinsi ve büyüklüğü, iğne sayısı, köstek uzunlukları tutulacak balığın cinsine, mevsime ve tutulacak derinliğe göre değişik varyasyonlar gösterir.

Köstek olarak kullanacağınız misina, beden misinasına göre daha ince seçilir. Misina köstek yapılmak üzere belirli uzunluklarda kesilir.

Kesilen parçaların bir ucuna iğne ve yem olarak tüy veya ip bağlanır. Diğer ucu diğer kösteklerle karışmayacak mesafe bırakılarak kösteğe bağlanır.

Beden misinasının sonuna olta kurşunu, başına ise fırdöndü bağlanarak çapari hazırlanır.

Hazırlanan çapari bir tahta veya köpük gibi bir nesnenin üzerine sarılmalıdır. Çapari açıkta kaldığında iğneleri her yere takılacağından kolayca dolaşır.

Çaparide kullanılacak tüy rengi ortam şartlarına bağlı olarak değişkenlik göstermelidir. Yapay yemler gün ışığının açık bir günde direk etkisine göre sırasıyla kırmızı 8 metreye kadar, turuncu 12 metreye kadar, sarı 21 metreye kadar, mavi ve yeşil ışığın gidebildiği 200 metreye kadar görülebilmektedir.

Bu mesafeler gece olmasına, havanın kapalı olmasına, su yüzeyinin düz veya dalgalı olmasına göre değişiklikler gösterebilmektedir.

Çapari Nereden Alınır?

Çapari, neredeyse bütün olta malzemesi satan yerlerde bulunur. Ancak iyi bir çapari emek ve tecrübe istediğinden her aldığınız çapari kaliteli olmayabilir.

İyi bir çapari uzun ömürlü olmalıdır, 2-3 atıştan sonra düğüm olan veya köstekleri kopan çaparilerle balık avlanamaz.

Çapari için sağlamlık da çok önemlidir. Her çapari, üzerindeki tüm iğnelere balık geldiğinde bile kopmayacak sağlamlıkta yapılmalıdır.

Aşağıda paylaştığımız önerdiğimiz çaparilerden satın alabilirsiniz.

Önerdiğimiz Ürünler

  Bu yazıyı beğendiniz mi ?

  Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

  Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

  Etiketler

  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu