Balık Zamanı

Mart Ayı Balıkları

Mart ayı, denizlerimizde en az balığın bulunduğu aylardan birisidir. Ancak buna rağmen en lezzetli halini mart ayında bulabileceğiniz balıklar da mevcuttur.

Balıkları mevsiminde tüketmek hem balık türlerinin çeşitliliği ve balık neslinin devamı için hem de lezzet açısından çok önemlidir. Bu yazıda mart ayı balıkları ve mart ayında yenen balıklar hakkında bilgi vereceğim.

Mart Ayında Hangi Balıklar Yenir ?

Kalkan Balığı

Kalkan balığı çoğunlukla Karadeniz’de, nadiren ise Marmara Denizi,Ege Denizi ve Akdeniz’de yaşayan beyaz etli bir balık türüdür. Dip balığı olan kalkan, 20-25 metre derinlikte kumlu ve çamurlu zeminde yaşar.

Nisan-Ağustos ayları arasında üreme mevsimi olan kalkan balığının 1 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında bütün denizlerimizde her türlü avcılığı yasaktır.

Beyaz eti ile en lezzetli balık türleri arasında yer alan kalkan balığı tava, ızgara, şiş ve buğulama olarak pişirilebilir.

Tavsiye Yazı : Kalkan Balığı

Kefal

Kefal, tüm denizlerimizde yaşayabilen bir balıktır. Yumurtlamak için dere ve nehirlerin denize dökülen bölümlerine gelen kefal genellikle çamurlu alanlarda yaşar. Ortalama boyu genellikle 40-50 cm olan kefal balığının ortalama ömrü ise 15 yıl kadardır.

Denizde yakalanan veya henüz çamurlu alanda yaşamamış kefal balığının beyaz eti çok lezzetlidir. Tava ve buğulama yapılarak yenilebilir.

Kefal pullu bir balıktır.

Levrek

Levrek de kefal gibi tüm denizlerimizde yaşayan bir balıktır. Marmara ve Karadeniz sularında 15, Akdeniz ve Ege Denizi sularında ise 20 kilogram ağırlığa kadar ulaşabilmektedir ancak en lezzetli Levrek balığı 2-3 kilogram civarındaki balıklardır.

Levrek, eti en lezzetli balıklardan biridir. Elbette deniz çiftliklerinde yetiştirilen levrek, doğal ortamda özgürce yetişenler kadar lezzetli değildir.

Tava, ızgara ve fırında pişirilerek yenilebilir.

Mezgit

Mezgit ülkemizde en fazla Karadeniz’de bulunan lezzetli bir balıktır. Ortalama 30 cm büyüklüğünde olup sürüler halinde 30-40 metre derinlikte dolaşırlar.

Ekonomik değeri yüksek olan mezgit en sevilen balıklardan biri olup tavada pişirilerek yenilebilir.

Dil Balığı

Dil balığı ülkemizin bütün denizlerinde yaşayabilen bir dip balığıdır. Bu yönüyle kalkan balığına benzemektedir. Genellikle 30-40 metre derinliklerde tatlı su ile tuzlu suyun karıştığı bölgelere yakın alanlarda yaşar. Ortalama 30-50 cm arasında 300-600 gr arasındadır.

Tavada ve şişte ızgarada pişirilerek yenilebilir.

Gümüş Balığı

Gümüş balığı Marmara Denizi ve Karadeniz’de yaşayan, rengi neredeyse şeffaf olacak kadar gümüş rengi ve parlak olan bir balıktır. 10-12 cm büyüklüğünde olup planktonlarla beslenir.

Gümüş balığı eti lezzetli bir balıktır. Tavada pişirilebilir.

Yayın Balığı

Yayın balığı, mersin balığından sonra en büyük tatlı su balığıdır. Boyu 3 metre kadar olabilir. Ömürleri ise 100 yıla kadar çıkabilmektedir.

Ülkemizde de tüm büyük tatlı su kaynaklarında bulunabilen yayın balığı en fazla Sapanca Gölü ve Sakarya Nehrinde bulunur.

Yayın balığı tava, ızgara, şiş, buğulama ve haşlama yapılarak yenilebilir.

Kayabalığı

Türkiye’de yaklaşık 30 farklı türü bulunan kayabalığı eti beyaz, benekli ve dipte yaşayan bir balıktır. Ortalama boyu 15-20 cm kadar olabilir.

Eti lezzetli olan kayabalığı, tavada, çorba veya buğulama yapılarak yenilebilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu