Balık TürleriDeniz BalıklarıKaradeniz BalıklarıSiyah Etli Balıklar

Torik Balığı

Halk arasında genellikle Palamut balığının büyüğü olarak bilinen Torik Balığı, aslında farklı bir balık türüdür. Torik balığının küçük olanlarına Tombak Balığı adı verilir.

Torik balığı gezici bir balık olup, yüzerken ağzını açarak yediği deniz canlıları ile beslenir. Yerinde durmayı sevmez ve oldukça hızlı büyür.

Torik, uskumrugiller ailesinin bir üyesidir. Akdeniz, Karadeniz ve Atlas Okyanusu sularında yaşar. Torik balığının sırtı mavi ve çizgili, yanları ise gümüş renktedir. Boyları 1 metreye kadar ulaşabilen bu tür özellikle konserve balıkçılığında önemli bir yer kaplar.

Torik Balığının Özellikleri Nelerdir?

Torik ve türlerinin etleri oldukça lezzetlidir. Sırt bölgeleri mavi rengi andırır, yan ve karın kısımları gümüş rengi andırır. Vücudu yanlardan basık olup, aşağı ve yukarı doğru daralır.

Tombul bir balık görüntüsü verir. Kuyruk bölgesi ince ve uzundur. İki adet sırt yüzgeci vardır. Dişleri oldukça kuvvetlidir. Küçük balık ve canlılarla beslemesini tamamlar. Süratli ve hızlı yüzerler. Yüzme keseleri yoktur. Batmamak için devamlı yüzmeleri gerekir.

Açık denizde üremeyi tercih eden torik balığı, üremek için 18 – 20 derece suları tercih eder. 500.000’den birkaç milyona kadar yumurta dökerler.

Torik Balığı Ne Zaman Tutulur ?

Torik, bahara yakın beslenmek için Karadeniz’e gelip, sonbahardan itibaren Marmara Denizi ve Çanakkale’ye iner. Sürü halinde gezen Uskumru, Kolyoz, İstavrit, Hamsi, Sardalya gibi balıklara saldırarak bu balıkları yer.

Ekim, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında avlanabilir.

Torik Balığının Faydaları

Kefal, torik, palamut ve uskumru gibi siyah etli balıklar A vitamini, D vitamini ve protein olarak zengin balıklardır. Özellikle bu balıkların sırt kısım bölgesinden kuyruğa kadar olan siyah etli bölümün vitamin açısından zengin olduğunu söylemekte fayda vardır.

Torik balığı genellikle ızgara olarak tüketilen bir balıktır. Çok yağlı olması nedeniyle buğulama veya kızartma yapması önerilmez. Diğer pişirme tekniği ise fırında Torik yapmaktır.

Torik aslında lakerda yapımına en uygun balıktır. Bol etli ve yağlı olması nedeniyle lakerda yapımında kullanılır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu