Balık Avlama

İstanbul’da Balık Tutulacak Yerler

İstanbul, dev bir metropol olmasının yanında kıyıdan ve denizden olta balıkçılığı için belki de en fazla alternatife sahip şehirdir. Onlarca kıyı ve sahil bulunan İstanbul’da birçok noktada farklı balık avı yapabilirsiniz.

Ancak nerede hangi mevsimde hangi balığı tutacağınızı bilmeden balık avına çıkarsanız muhtemelen eliniz boş dönersiniz. Bu nedenle sizler için İstanbul’da nerede balık tutulur, istanbul’da hangi balıklar çıkar araştırdık.

İstanbul Balık Haritası

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı, Boğazın en keyifli ve sakin noktalarından birisidir. Bu açıdan olta balıkçıları tarafından özel olarak tercih edilir.

Anadolu Kavağı’nda kıyıdan istavrit ve kefal avlamak mümkündür. Ayrıca zargana da tutmak mümkün.

Avcılar

Avcılar sahili olta balıkçılığı için çok geniş alan bulunan bir balık avı yeridir. Bu bölgede mevsimine göre bolca istavrit ve kefal avı yapmak mümkündür.

Avcılar’a yakın olan Ambarlı liman bölgesine ise balık türleri daha fazla çeşitlilik gösterir. Ambarlı’da istavrit ve kefal haricinde eşkina, isparoz, lüfer ve mırmır yakalamak mümkündür.

Bebek

Bebek sahili ve özellikle Akıntıburnu İstanbul Boğazı’nın dönüş noktasında yer almaktadır. Bu nedenle balık miktarı fazla olan bu bölgede 12 ay boyunca istavrit tutulabilir.

Ayrıca Eylül ve Kasım ayları arasında lüfer ve çinekop avı yapmak da mümkündür.

Yaz aylarında da zargana tutulabilir.

Beylerbeyi

Boğaz köprüsü manzarası ile İstanbul’un en güzel lokasyonlarından birisi olan Beylerbeyi balık severler için de güzel bir alternatif.

Boğazın birçok noktasında olduğu gibi bu bölgede de bol istavrit avlamak mümkündür. Aynı zamanda bol miktarda izmarit, kefal ve zargana da yakalayabilirsiniz.

Eylül sonlarına gelindiğinde sarıkanat ve lüfer görülür. Ayrıca zaman zaman Palamut yakalandığı da görülmüştür.

Dragos Sahili

Adaların hemen karşısında bulunaa Dragos sahili de geniş balık avı yerleri ile güzel bir avlak yeridir. İstanbul’un her sahilinde olduğu gibi burada da istavrit bol bulunur. Ayrıca mezgit, kefal, isparoz ve eşkina da avlamak mümkündür.

İstanbul’un Anadolu yakası Marmara Denizi sahili yani Kartal, Maltepe ve Pendik sahillerinde dragos ile benzer balıklar avlanabilir.

Galata Köprüsü

Galata köprüsü İstanbul’un en meşhur amatör balıkçılık noktasıdır. Hem bol balık çıkması hem de manzarası ile İstanbul ve balık bir arada düşünüldüğünde akla ilk gelen noktadır.

İstanbul’da avlanabilecek balıkların neredeyse tamamı Galata Köprüsü’nden avlanabilir. Özellikle istavrit ve çinekop açısından çok verimli bir yerdir.

Köprünün altı kefal için ideal bir av yeridir. Ayrıca izmarit yakalamak da mümkündür.

Çok verimli olmasa da levrek ve eşkina balıklarını da Galata Köprüsü üzerinden avlamak mümkün.

Kuleli Askeri Lisesi

Çengelköy’ yakınındaki Kuleli Askeri Lisesi önü de geniş balık avı yeri ile olta balıkçıları için tercih edilen yerler arasındadır. Bu bölgede yılın her dönemi istavrit avlayabilirsiniz.

Ekim ve Nisan ayları arasında ise bol miktarda çinekop avlamak mümkündür.

Sarayburnu

Sarayburnu, Haliç ile Boğaz’ın birleşme noktasıdır. Ayrıca kayalık bir bölge olduğundan akın balıklarının beslenme, duraklama ve gizlenme noktası gibidir.

Özellikle çinekop ve lüfer tutmak için uygun bir yer olan Sarayburnu, uskumru ve palamut avı için de uygun bir yerdir.

İstanbul’da Lüfer avı için en çok tercih edilen yerlerin başında Sarayburnu gelir.

Şile

Şile, İstanbul’un Karadeniz kıyısı için oldukça bereketli bir noktadır. Özellikle palamut açısından hem av hem de lezzet yönünden ilk sırada akla Şile gelir. Ancak kıyıdan olta ile Palamut avı yerine tekne ile palamut avı tercih edilmelidir.

Palamut haricinde levrek, ekşina, sarıkanat, çinekop, lüfer, kalkan, minakop, istavrit, mezgit ve zargana balıklarını avlayabilirsiniz.

İskeleden bol miktarda istavrit ve sarıkanat avlanabilir.

Ayrıca Şile yakınlarında Ağva, Sahilköy ve Sofular sahilleri kıyıdan Kalkan avı için uygundur.

Tarabya

Meşhur Tarabya Oteli civarında bolca istavrit ve izmarit avlanabilen bir bölgedir. Kıyıdan olta ile palamut avı da yapılabilir.

Tuzla

Tuzla belki de sahili en geniş balık avı yeridir. Bu özelliğinden dolayı olta balıkçıları tarafından en sevilen balık avı yerlerinin başında geliyor.

Balık türleri olarak lüfer ve palamut avı yapmak mümkündür. Ayrıca boğazın şiddetli akıntısından uzak olan Tuzla açıklarında az da olsa mercan ve çipura avlamak da mümkündür.

Harita üzerinde işaretleyerek yaptığımız bu istanbul’da balık tutulacak yerler listesi sizlerin de katkılarıyla genişleyebilir. Siz de İstanbul’da balık avı yaptığınız yerleri yorum olarak yazarsanız listeyi güncelleyebiliriz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu