Balık Avlama

Palamut Avı Nasıl Yapılır?

Palamut balığı, ülkemizde balık dendiğinde ilk akla gelen balıklardan biridir. Palamut, avlanması kolay olmasa da yakalandığı dönemlerde bol olması nedeniyle ucuz ve besleyici bir balıktır ve bu nedenle halk arasında en çok tüketilen balık türleri arasında gelir.

Ilık ve sıcak denizlerde sığ sularda yaşayan palamut balığı Akdeniz, Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz’de görülür. Asıl yaşam alanı Akdeniz olan palamut balığı Karadeniz’e yumurtlamak için gelir ve bahar aylarında Akdeniz’e geri döner.

Sürü halinde yaşayan ve göç eden Palamut bu nedenle olta balıkçılığı için en çok tercih edilen balıkların başında gelir. Palamut sürüsüne rastlayan balıkçılar çok sayıda palamut avı yapabilirler.

Palamut Avı Yöntemleri

Ticari olarak farklı avlama yöntemleri olsa da amatör balıkçılar için en verimli palamut avı yöntemleri çapari, kaşık ve rapala ile avlamaktır.

Çapari İle Palamut Avı

Olta balıkçıları tarafından en çok tercih edilen palamut avı yöntemi çapari ile palamut avı yapmaktır. Çapari basit olarak uzun bir gövde misina üstünde yem olarak tüy veya naylon ip bağlanmış iğnelerin bulunduğu oltalara verilen isimdir.

Palamut avı için en etkili çapari türleri beyaz palamut çaparisi olarak görülür. Özellikle İstanbul Boğazı ve çevresinde beyaz çapari ile yapılan avlar güzel sonuç vermektedir.

Palamut çaparisi için yem olarak martı tüyü, kaz tüyü ve hazır naylon ipler kullanılabilir.

Martı Tüyü Çapari

Kıyıdan palamut avı için 0.40 misina beden üzerine 0.30 misina kollar, 100 veya 120 gr kurşun ve 10’lu çapari takımı doğru bir tercih olacaktır. Daha fazla çapari olması halinde olta ile fırlatıp çekmek zor olur.

Kıyıdan palamut avı yaparken olta kıyıdan olabildiğince uzağa atılır ve sert hareketler ile sarım yapılır. Balığın oltaya takıldığı hissedildiğinde hiç beklemeden ve boşluk vermeden çekmek gerekir.

Palamut, hızlı harekete eden bir balıktır ve oltada boşluk kaldığında iğneden kurtulabilir veya dönerek oltayı karıştırabilir.

Palamut çaparisinde palamut büyüklüğüne göre 2,3,4 veya 5 numara beyaz olta iğneleri tercih edilebilir.

Eğer tekneden palamut avı yapıyorsanız çapari 50’liye kadar uzatılabilir. Ancak bu kadar uzun çaparinin teknede kolay karışacağını unutmamak gerekir. Bu nedenle olta sararken mümkünse çekilen kollar teknenin iki ucuna sabitlenmelidir.

Tekneden Palamut Avı

Palamut çaparisi olarak önerimiz olan abari kasnaklı palamut çaparisi kullanabilirsiniz. Ayrıca balık avı malzemeleri satan birçok dükkanda veya internet sitesinde palamut çaparisi bulunabilir.

Rapala İle Palamut Avı

Rapala, genel olarak sahte balık yemlere verilen genel isimdir. Rapala ile palamut avı için palamutun sevdiği balıklara benzer rapala kullanmanız gerekir. Palamut genellikle hamsi ve sardalya ile beslenen avcı bir balıktır. Dolayısıyla hamsi veya sardalya görünümünde rapala kullanmak gerekir.

Balık avı malzemeleri satan yerlerde binlerce farklı marka ve modelde rapala bulmak mümkündür. Bunların içinden nasıl seçim yapacağınızı Rapala nasıl seçilir adlı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Rapala ile palamut avı yaparken akıntıya göre 100 veya 120 gramlık rapala kullanmanız gerekir. Rapala çekilirken ara ara sert çekmeler yapılarak palamut balığının dikkati çekilmelidir.

Palamut için uygun Rapala Modelleri

Kaşık İle Palamut Avı

Oltayla palamut avı yapmak için diğer bir yöntem de kaşık kullanmaktır. Kaşık da Rapala gibi palamut tarafından ye olarak algılanır. Beyaz, parlak ve bir bölümünde mavi-yeşil tonları olan kaşık kullanmak palamut avı için etkili olmaktadır.

Palamut Nerede Avlanır?

Palamut, av mevsimine göre ülkemizdeki tüm denizlerde avlanabilir. Ancak olta balıkçılığı açısından en verimli palamut avı istanbul boğazı ve istanbul çevresinde yapılır.

İstanbul boğazı veya Çanakkale boğazı kıyıdan palamut avı için en elverişli yerlerin başında gelir.

Tavsiye Yazı : İstanbul’da Balık Avlanacak Yerler

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu